Skład DTP

SKU: USL71119A Kategorie: ,

Opis

Skład DTP – profesjonalne przygotowanie do druku – krok po kroku

DTP (desk publishing) jest szeregiem czynności przygotowujących tekst do druku. Oznacza to, że DTP dotyczy nie tylko fazy projektowej, ale również zarządzania pracą grupową (naświetlarkami czy maszynami drukarskimi). Profesjonalne przygotowanie tekstu do druku nie jest sprawą prostą i pierwsze kilka podejść może być dość pracochłonne.

Kolory w projekcie

Zawsze przygotowując plik do druku należy pamiętać o zaznaczeniu przestrzeni kolorów CMYK i określeniu profili kolorów, czyli zapewnieniu sobie, że kolory w druku będą prawie identyczne do tych, które widać na ekranie. Tu wiele zależy nie tylko od ustawień komputera i programu graficznego, ale od typu papieru, na jakim wydruk zostanie wykonany.
Kolejnym krokiem jest zadbanie o spady , czyli zadrukowane obszary, które zostają odcięte w procesie druku. Co za tym idzie należy w programie graficznym wszystkie większe grafiki oznaczyć tak, by wychodziły na obszar spadów, jeśli tego nie zrobimy, po wydruku może się okazać, że pomiędzy poszczególnymi elementami nawet bardzo dobrej grafiki mamy bezsensowne białe pola. O maksymalnych spadach warto porozmawiać z drukarnią.

Rozdzielczość, format i margines do druku

W ustalaniu rozdzielczości wiele zależy od wielkości zamawianego przez nas wydruku. W drukach małego formatu jak wizytówki, rozdzielczość na poziomie 300 dpi jest w porządku. W przypadku formatów dużych, gdzie obraz oglądany jest nie z bardzo bliska, ale pewnej odległości dpi może być nawet niższe niż 150.

Jeśli chodzi o format warto pamiętać jedynie, że:

format docelowy to format netto

format ze spadami – format brutto.

Margines wewnętrzny to forma ochrony tekstu i graficznych drobiazgów w projekcie. To obszar między krawędzią formatu netto, a częścią wewnętrzną.

Nafarbienie

Nafarbienie jest sumą użytych składowych w kolorze przy założeniu, że typowy druk to 4 kolory CMYK i każdy można ustawić w przedziale od 1 do 100. Składowa poszczególnych liter CMYK daje nam całkowite nafarbienie. To ważne z uwagi na materiały na jakich druki się wykonuje i tak dla papieru gazetowego limit nafarnbień to 240%, zaś dla papieru powlekanego od 300 do 340%. Oczywiście tu ma znaczenie czy korzystamy z druku offsetowego, gdzie te limity są inne i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto jest skonsultować się z drukarnią.

Z drukarnią warto też skonsultować minimalne wielkości fontów, jeśli nie są one drukowane na białym tle. A propos tekstu, warto mieć na uwadze fakt, że po zakończeniu prac nad projektem od razu zmieniamy teksty na krzywe.

Pamiętajmy, że nie cały świat stoi na formach drukowanych, równie ważne jest pozycjonowanie w sieci. Dlatego kiedy już odpowiednio przygotujemy tekst do druku, warto poświęcić trochę uwagi na jego pozycjonowanie w sieci. Tak samo ustawianie jak w przypadku DTP, powinno się teksty przygotować pod pozycjonowania. Zrobienie tego samemu wymaga olbrzymiej wiedzy, którą posiadają specjalistyczne firmy zajmujące się SEO i SEM w sieci. Warto skorzystać z ich usług, by oszczędzić sobie marnowania czasu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Skład DTP”